Android 15 çok beklenen o özellikle geliyor

Google’ın yeni mobil işletim sistemi Android 15, metin mesajları için uydu bağlantısı özellikleri getirebilir. Bu özellikler, Android 14 beta sürümünde fark edildi ve kullanıcıların uygun mobil hesapları varsa uydu üzerinden metin mesajları gönderip alabilecekleri bir “Uydu Mesajlaşma” sayfası içeriyor. Bu sayfada, özelliğin kullanılabilir hale gelmesiyle birlikte kullanıcıların bu özelliği etkinleştirebilecekleri bir buton bulunuyor.

Henüz herhangi bir sağlayıcı belirtilmese de, “Daha Fazla” butonuna tıklanması kullanıcıları bir T-Mobile sayfasına yönlendiriyor. Bu durum, T-Mobile’ın Android 15‘te bu özelliği sunmada rol oynayabileceğine işaret ediyor. T-Mobile daha önce SpaceX ile iş birliği yaparak uydu aracılığıyla cep telefonu kapsama alanı dışında kalan bölgelerde bağlantıyı iyileştirmeye yönelik çalışmalar yapmıştı. SpaceX’in “Direkt Arama” uyduları, tüm LTE telefonları destekleyecek şekilde tasarlanmıştı, bu da Google’ın uydu mesajlaşma teknolojisinde bu teknolojiden yararlanabileceğine işaret ediyor.

Android 15 çok beklenen o özellikle geliyor

Bu özellik, hem standart iletişim ihtiyaçlarını hem de acil durumlar için kullanılabilecek gibi görünüyor. Ancak mesajların iletiminde gecikmeler yaşanabileceği ve bazı bölgelerde kapsama alanının sınırlı olabileceği belirtiliyor. Ayrıca hava koşulları ve fiziksel engeller sinyal kalitesini etkileyebilir.

Google, acil durumlar için kullanılmak üzere bir “Uydu SOS” işlevi üzerinde de çalışıyor olabilir. Bu, kullanıcılara zor durumlarda yardımcı olmak için hazır bekleyen destek personeline sahip Garmin Response ile ortaklık kurulmuş olabileceğini düşündürüyor. Bu özellik yalnızca acil durumlar için kullanılacak ve metin mesajlaşmayı da destekleyecek.

Tüm bu detaylar henüz resmi olarak doğrulanmamış olsa da, Google’ın Android telefonlar için uydu bağlantılı iletişim üzerinde çalıştığı açık. Uydu bağlantısı, özellikle zayıf hücresel alımın olduğu bölgelerde sıkça bulunan Android kullanıcıları için iletişim seçeneklerini büyük ölçüde artırabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x